2017 Yılına Damgasını Vuran Influencer Marketing Kampanyaları

Hayatımızın her anına, neredeyse her sosyal mecradan ya da dijital alandan bize ulaşan influencer marketing kampanyaları 2017 yılının en çok konuşulan konularından biri oldu. Gerçekleşen kampanyalar, sponsorlu iş birlikleri, influencerlar aracılığı ile üretilen markalı içerikler derken neredeyse her gün, bir çok farklı noktadan kararlarımızı bazen de niyetlerimizi yönlendirdi influencer marketing.

2017 yılı içerisinde rakamsal başarısının yanında, farklı kurgulanmış, bir çok farklı mecrada ses getirmiş, kreatif fikirlerin kullanıldığı influencer marketing kampanyalarını Digital Age Ocak 2017 – Almanak Özel Sayısı okuyucuları için bir araya getirdim.

Elidor #KıyafetimeKarışma #İstediğimizGibi

Bu sene bir çok mecrada ses getiren, bir çok farklı kültürden insanı bir amaç uğruna bir araya getirebilen kampanyalardan biri Elidor’un #kıyafetimekarışma #istediğimizgibi kampanyasıydı. Birce Akalay, Burcu Esmersoy, Gizem Hatipoğlu, Pelin Akil, Ayşe Özyılmazel gibi çok sayıda dijital ve geleneksel ünlünün yer aldığı 30’dan fazla yayıncının katılımıyla gerçekleştirilen kampanyada amaç kadına uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddete dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşün halkın her kesiminden insana ulaşmasıydı. Kampanya sosyal ağlarda 5 milyondan fazla tekil erişime ulaştı.

 

Vodafone Akıllı Çocuk Saati

Tartışmasız en değerli varlığımız çocuklarımız. Vodafone’ un Akıllı Çocuk Saati çok değer verdiğimiz çocuklarımızın acil durumlarda belirlenen numaraları arayabilmesini, harita üzerinden yer tespitini ve daha bir çok özelliği içinde barındırıyor. Hal böyle olunca gerçekleştirilecek olan kampanyanın hedef kitlesinin de anne ve babalar olması gerekiyor.

Ayşe Tolga, İmren Gürsoy, Merve İpek Öztürk gibi 10’dan fazla isim ile gerçekleştirilen kampanyada 3 milyondan fazla tekil erişim sağlamanın yanında Vodafone mağazalarında da ürün stokları tükendi. Sağlanan satışın haricinde, Vodafone iletişim ekibi sadece kendi hesaplarına değil, aynı zamanda influencerların hesaplarına gelen ürünle ilgili soruların da hepsini yanıtlayarak iyi bir müşteri deneyimi sağladılar.

Koç Holding – 15. İstanbul Bienali #BienalŞehirde

Sanata uzak ya da ilgisiz bir ülke değiliz. En büyük sıkıntımız gerçekleştirilen onlarca hatta yüzlerce sanatsal etkinliğin maalesef ilgili kitlelere yeteri kadar duyurulmaması ya da insanların ilgilerinin sağlanamaması. Bunun önüne geçmek isteyen Koç Holding, Türkiye’nin en büyük sanatsal etkinliklerinden biri olan 15. İstanbul Bienali için sadece sanat tutkunlarının değil, meraklı herkesin ilgisini çekecek ve insanların bienali ziyaret etmesini sağlayacak güzel bir kampanya kurgusu gerçekleştirdi. Demet Akbağ, Çağan Irmak, Birce Akalay, Akasya Asıltürkmen, Yekta Kopan gibi sanat yakınlığı bilinen ve aynı zamanda halk ile içiçe olan kişilerin #BienalŞehirde paylaşımları ile 4 milyondan fazla tekil erişim ile insanların Bienal’den haberdar olmaları sağlandı.

Tadım Sahne

Tadım son 2 yıldır Tadım Sahne adını verdiği online etkinliklerde birbirinden değerli sanatçılarla evimizde konser keyfi yaşamamıza olanak sağlıyor. 2017 yılı içerisindeki ilk dijital konserini Gökhan Türkmen ile gerçekleştiren Tadım aynı zamanda influencer çalışmaları ile hem konsere ilgiyi artırıyor hem de influencerlar ile yaptığı canlı yayın ile interaktif bir iletişim sağlıyor. Gökhan Türkmen konseri için gerçekleştirilmiş olan kampanyada Meriç Keskin, Merve Aydoğdu, Yasemin Şefik gibi konser insanları ile iş birliği yapan Tadım Sahne konseri 1,5 milyondan fazla insan tarafından izlendi.

Okey 1 Aralık Dünya AIDS Farkındalık Günü

Rakip markaların birbirlerine pas attıkları kampanyaları görmek her zaman kısmet olmuyor. Prezervatif markası Okey, 1 Aralık Dünya AIDS Farkındalık Günü’nde en büyük rakibi Durex’e pas attı ve Durex’in cevabı ile farkındalık günü ayrı bir anlam kazandı. Pucca, Halil İbrahim Göker gibi internet ünlülerinin #AynıTaraftayız paylaşımları ile en popüler eğlence gruplarının paslaşma paylaşımları ile kampanya 24 saat içerisinde 2 milyondan fazla tekil erişime ulaştı. Okey ve Durex rakip olmalarına rağmen aynı tarafta yer alarak marka bilinirliklerini arttırmanın yanında AIDS farkındalığı da milyonlara erişim sağladı.

Orjinali Digital Age dergisinin Ocak 2017 Almanak Özel‘de yayınlanan bu yazının sayfalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Unutmadan, Digital Age Summit 2018 bu sene 8 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. Erken kayıtta %40 indirim imkanı var. Değerlendirin derim.

 

2017 Yılına Damgasını Vuran Influencer Marketing Kampanyaları” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın