2020 Instagram Influencer Pazarlama Trendleri

1 milyardan fazla insanın kullandığı Instagram her geçen gün hem kendi alanında hem de barındırdığı influencerların kazançları ile katlanarak büyümeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre bu sene tüm dünyada, sadece Instagram özelinde gerçekleşen influencer pazarlama kampanyalarının rakamı 7 Milyar Dolar! 2020 için ön görülen ise bu rakamın en az 8.8 Milyar Dolar’ın üzerine çıkacağı.

Türkiye’de rakamlar hala milyar dolar seviyesinde olmasa da yaratıcılık, raporlama ve teknoloji kullanımı konusunda bir çok ülkeden ileri durumdayız.

Peki 2020’de Instagram influencer pazarlaması trendleri neler olacak? Nasıl paylaşımlar başarılı olacak? Markalar ve influencerlar nasıl daha avantajlı durumda olacaklar? Buyurun öngörülerime beraber bakalım:

1- Video İçerikler ve IG TV

Video sürelerinin kısalması, insanların kamera önünde daha rahat hareket etmeleri, kurguyu kendilerinin yapmasının kolaylaşması ama en önemlisi akıllı telefonların artık birer profesyonel kamera gibi hareket etmeleri ile birlikte son kullanıcı ve haliyle influencerlar daha yaratıcı video içerikler üretebiliyorlar. Bu da tüketilmesi için üretilen içerikleri etkilerken, tüketicilerin de daha talepkar olmalarını sağlıyor. Youtube’un aksine, Instagram’ı kullanan milyarlarca kullanıcı, uygulamadan hiç çıkmadan IG TV içeriklerine ulaşabiliyorlar. 2020’de bir çok markayı hem kendi hesaplarında hem de influencer iş birliklerinde videolu içeriklerde bol bol göreceğiz. Hatta video içeriğe ve IG TV’ye önem vermeyen influencerların etkileşimlerinin düşeceğini bile söyleyebilirim.

IG TV’ye önem vermeyen influencerların etkileşimlerinin düşeceğini bile söyleyebilirim.

2- Uzun Süreli Kampanyalar ve Anlaşmalar

2017 yılında, Campaign dergisine verdiğim bir yorumda, influencer pazarlamasının geleceğinde uzun dönemli anlaşmalar olduğunu söylemiştim. 2018 ve 2019 yıllarında bir çok global marka, bir çok influencer ile 3-6-9 aylık hatta yıllık anlaşmalar yaptılar. 2020 için ise bu anlaşmalar 2019 yılında yapılmaya başladı. 2020 ve takip eden yıllarda influencer anlaşmasının birer içerik paylaşımından ibaret olmadığını, takip eden, tekrarlı marka birliktelikleri ile yapıldığına şahit olacağız.

3- Sponsorlu Shoppable Paylaşımlar

Bu kadar ingilizce bir öngörüde bulunmak istemezdim fakat Shoppable Posts, Instagram’ın güzel bir özelliği. Bazı paylaşımlarda fotoğrafa tıkladığınızda belirli ürünlerde beyaz bir yuvarlağın belirdiğini ve ürünün fiyatını gösterdiğini görmüşsünüzdür. Şimdi gözünüzün önüne, takip ettiğiniz influencerların ürettiği içerikleri getirin ve bu ürün ile birleştirin. Amerika ve İngiltere gibi bir çok pazarda belirli influencerlar ile testte olan ürün, önümüzdeki sene e-ticaret siteleri için vazgeçilmez olacak.

4- Augmented Reality ve Filtreler

Sizce de Instagram filtreleri ile saatler geçirmek çok keyifli değil mi? Son 3-4 aydan beri fark ettiyseniz bir çok kişi/kurum kendi filtrelerini geliştirip kullanıma sunuyorlar. 2020 yılı Instagram filtreleri üzerine kurgulanmış bir çok kampanya ve influencer iş birliğinin yılı olacak. Şimdiden konumuzunu alın ve Spark AR uygulamasına bir göz atın 😉

5- Mikro Influencer Kullanımı Yükseliyor

Elbette makro influencer kullanımları düşmüyor. Fakat markalar artık son kullanıcıların da dahil olduğu kampanyaların etkileşimlerinin daha baza yayıldığının farkındalar. 10 yıl önce ilk influencer ajansını kurduğumda da söylediğim gibi, takipçi sayısı hiçbir zaman önemli olmadı. Önemli olan her zaman paylaşım ile kişinin sağladığı etkileşim ve erişim. İşte mikro influencerlar burada devreye giriyor. Sayıca daha çoklar ve istatistiklerde gözüken rakamları yüksek olmasa da etkileşime geçirdikleri kişilerde daha çok güven sağlayabiliyor.

Bu arada ek bir bilgi olarak The #Estée Lauder Companies‘in CEO’su Fabrizio Freda‘nın açıklamasına göre, şirket #reklam harcamalarının %75’ini dijital ve çoğunlukla influencerlara yapıyor. Statista rakamlarına göre 2017 yılında Estée Lauder’ın sadece Amerika’da influencerlara harcadığı rakam 900 milyon doların üzerinde!

Adweek

Görseller:

Unsplash, Instagram Press, Google Images

2020 Instagram Influencer Pazarlama Trendleri” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın