Temmuz 2018 Influencer Marketing Kampanyası: Coca-Cola Yaz Hikayem

Yıllardır markaların benimsemiş olduğu genel geçer reklam anlayışları genç kitleye artık ne yazık ki ulaşamaz hale geldi ve günümüzde yeni nesle ulaşmanın en iyi kanallarından biri de sosyal mecralar oldu. Sosyal medyada hem izleyici hem de yayıncı olarak çift taraflı konumlanabilen kullanıcılar, “kendileri gibi” gördükleri kişilerin yaptığı paylaşımları daha çok dikkate almaya ve önemsemeye başladı. Bu da bizi “influencer pazarlaması”nın sosyal medyadaki farklı kullanımları için cesaretlendiriyor. Sosyal medya, ana akım reklam anlayışlarını bir kenara bırakarak yenilikçi fikirler ile iletişim kurmak konusunda son derece geliştirici bir mecra haline geldi.

Yayın dünyasının genç çocuğu sosyal medya, özellikle Instagram ile hitap ettiği kitleyi sürekli geliştiren ve büyüten bir düzlemde tutmaya devam ediyor. Bu noktada markaların da yeniliğe açık olmaları, hem marka hem mecra açısından büyük önem taşıyor. Coca-Cola’nın da bu yaz gerçekleştirmiş olduğu iletişimde, TV reklamlarının sonunda da Instagram accountlarına yönlendirme yapmış olmaları, mecralar arası geçişi kurgulamış oldu. Bu yüzden, başarılı reklam stratejilerinin daha genç beyinlerin inovatif kurguları ile şekillendiğini kabul edebilen markaları tebrik etmek gerekiyor.

Sosyal medyanın gücünden yararlanarak ilerlemeyi planlarının bir parçası haline getiren markalardan biri olan Coca-Cola, bu yaz yaptığı iletişimi #YazHikayem adı ile, Instagram’da daha önce yapılmamış bir çalışmaya imza atarak gerçekleştirdi. Oyuncu Yağmur Ün ve Youtuber Alper Rende üzerinden geliştirilen ve 2018 yaz sezonunda özellikle genç kitle tarafından beğeniyle takip eden bir dizinin baş rol oyuncularının da dahil edildiği iki farklı kurgu ile Instagram Stories özelliği kullanılarak bir hikaye dizisi oluşturuldu. 3 gün süren ve İstanbul’un farklı noktalarında gerçekleştirilen çekimler ile toplam 209 Instagram Hikaye paylaşımı gerçekleştirildi ve bu içerikler Alper Rende, Yağmur Ün ve Coca-Cola hesaplarından 2 ay boyunca #YazHikayem etiketi ile ön plana çıkartıldı.

Yayıncıların Coca-Cola’nın düzenlediği bir parti organizasyonu için yola çıkmaları ve yaşadıkları çeşitli olayların ardından kendilerini bir anda şifrelerin yer aldığı bir oyun içerisinde bulmalarıyla başlayan kurgunun ilerleyen adımlarında, büyük ilgiyle takip edilen gençlik dizisinin oyuncuları da sürece dahil oldu. Bu sayede çalışma, takipçiler tarafından daha fazla merak edilen ve bir sonraki paylaşımın heyecanla beklendiği bir tür Instagram dizisi haline geldi. Kurgunun finalinde Yağmur Ün ve Alper Rende’nin eşleştikleri genç oyuncularla şifreleri çözmesi ve parti alanını bulması ile Coca Cola Yaz Partisi hayata geçirildi.

Bora Uzer, Gökhan Türkmen ve Deniz Sipahi’nin sahne aldığı parti, gerçek bir yaz konseriydi. Konserlerle eş zamanlı olarak sosyal medya üzerinden dağıtılan davetiyeler ile parti herkesin katılımına açık hale getirildi. Akustikhane & Coca-Cola iş birliğiyle gerçekleştirilen yaz partisinde katılımcılar keyifli anlar yaşadı. Kurgunun final çekimlerinin de yapıldığı konserin ardından “Yaz Hikayem” son buldu.

Online & offline entegre yaz kampanyası #YazHikayem, hikayenin halihazırda ilgiyle takip edilen isimler ile örülmüş olması sayesinde hedef kitle üzerinde pozitif dönüşler aldı.
24 gün boyunca, Alper Rende, Yağmur Ün ve diğer oyuncuların accountlarından gerçekleştirilen toplamda 209 story paylaşımı 50.000.000 görüntülenmeye erişti. Coca-Cola Instagram hesabının takipçi sayısı %37 ve görüntülenme sayısı %972 oranında arttı. Instagram Stories paylaşımları, pre-roll’lar ve sosyal medya paylaşımları ile tüm içerikler 1 ay içerisinde toplamda 75 milyon görüntülenme elde etti.

Kampanya süresince yayıncılar Instagram Direkt Mesaj ile çok sayıda olumlu yorum aldı. Hikayenin devamını merak eden takipçiler, yapılan günlük paylaşımları ilgiyle ve merakla beklediklerini ifade ettiler. Oyuncu Yağmur Ün, projeyle ilgili düşüncelerini “Instagram Stories üzerinden yapılan ilk dizisi, benim “ilk” Instagram dizim Coca-Cola Yaz Hikayem harika bir proje oldu. Bir parçası olmaktan her zaman çok mutlu olacağım” diyerek ifade etti.

Yapılan iletişim, farklı mecralarda da birbirleriyle bağlantılı şekilde her kanaldan desteklendi. Daha önce de ifade etmiş olduğum gibi, takipçiler, iletişim genelinde hem izleyici hem de katılımcı oldular. Sosyal medyanın bu özelliğini efektif bir şekilde kullanmayı başaran Coca-Cola, hedeflemiş olduğu kitleye ulaşarak projeyi başarılı bir şekilde sonlandırdı.

Gelecek ayın yenilikçi kampanyasında görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın