Ağustos-Eylül 2018 Influencer Marketing Kampanyası: Algida & Getir Askıda Dondurma

“Bir dünya bırakın, biz çocuklara, ıslanmış olmasın göz yaşlarıyla…”
Küçükken okullarda öğrendiğimiz, belki de çoktan unuttuğumuz bu şarkıyı hatırladınız mı? Sözlerini aslında hiç anlayamıyorduk. Ne demekti ki çocuklara gözyaşlarıyla ıslanmamış bir dünya bırakmak? Büyüdük, gördük ne demek olduğunu. Sonra da aklımıza geldikçe tartışmaya başladık “çocuklarımıza nasıl iyi bir gelecek kuracağız, onların yarınlarında gülmelerini nasıl sağlayacağız” diye. Ama belki de daha en başından beri, belki de asıl soru şöyle olmalı: “Bir çocuğu nasıl gülümsetebiliriz?”

Sosyal medya, son zamanlarda gücünü, sosyal sorumluluk projelerinde de kullanmaktan çekinmez hale geldi. Daha en başından kan bağışı çağrıları, okul yardımları sosyal mecralarda yapılıyordu ve bu arayışlar küçük gruplar halinde, kolektif bir adım olarak kalıyordu. Fakat diğer taraftan, markaların, güçlerini sosyal projeler için de kullanması ve bunu sosyal medya üzerinden yaparak daha geniş bir kitleye çok daha kısa zamanda ulaşmaları, projeleri daha efektif bir düzeye ulaştırdı.

Bu yıl Dünya Dondurma Günü’nde, yeryüzünün farklı noktalarında festivaller ve dondurma yeme yarışları düzenlenirken, Algida, bu günü takip eden 4 günü de kapsayacak şekilde bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Getir uygulaması üzerinden verilen her Algida dondurma siparişinde, sipariş veren kişi adına, bir adet dondurmayı da Türk Kızılayı, Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na bağışladı.

“Bir dondurma dünyayı değiştiremez ama bir gülümseme değiştirebilir”. Mottosuyla yola çıkan marka, kendi dijital kanalları üzerinden “Gelin çocukları #BirlikteGülümsetelim!” mesajı verirken, influencer’lardan da destek alarak, çağrısını geniş kitlelere yaydı.

Influencerlar, ekranı yukarı kaydırarak doğrudan alışveriş ekranına yönlendirdikleri Instastory’ler ve Twitter paylaşımları ile takipçilerini Getir uygulamasına davet etti. Böylece, 19-23 Temmuz tarihleri arasında Getir’den alınan her her bir dondurma için Algida, çocuklara uygun, düşük kalorili dondurmaları askıya bıraktı.

Instagram’da her bir yayıncı, kendisine özel olarak utm’lenmiş linkleri kullanarak paylaşımlarını gerçekleştirdi. Böylelikle, her bir yayıncıdan gelen trafik ve satın almaya dönüş oranı track edildi. Pelin Akil, Enis Arıkan, Aslı Kızmaz, Gülhan Şen, Mert Vidinli, Şule Karaok, Gizem Zor, Ayşegül Akdemir, Odunherif, Pucca, Pakiteysis, Furkan Sarıkaya gibi isimlerin katılımıyla, 8 Instastory ve 4 Tweet paylaşımı gerçekleşti. Toplam bir buçuk milyon görüntülenme ve beş binden fazla etkileşim elde edilen kampanyada yüz binin üzerinde dondurma askıya bırakıldı.

Yayıncılarımıza kampanya ile ilgi fikirlerini sorduğumda Şule Karaok “Yer alacağım projeleri seçerken, ürünün faydasına her zaman önem veriyorum. Bu projede, toplumsal bir fayda olması da benim için çok değerliydi. Bir çocuğun gülüşünde çok şey gizlidir. Çok saf, çok temiz. O gülüşe dokunabilirseniz, artık hayatınız boyunca sizi bırakmayacak bir şansa sahip olursunuz. Bu proje, insanların bir başkası için mutluluk kaynağı olmasını sağlayan bir projeydi.” şeklinde yanıtlarken Gülhan Şen, “Markaların çeşitli yardım kuruluşlarını destekleyen veya belirli konularda farkındalık yaratan kampanyalarına bayılıyorum ve içinde yer almaktan mutluluk duyuyorum… Kreatif bir reklam çalışmasını, sosyal sorumluluk bilinciyle harmanlayan Algida’nın ‘Askıda Dondurma’ kampanyası, tüketicisine bir yandan yazın en favori lezzetinin tadını çıkartırken, bir yandan da bağış yapma fırsatı sunuyordu… Hem de #BirlikteGülümsetelim gibi okurken bile duyguları anında harekete geçiren bir sloganla. Keşke zaman zaman her marka ürünlerinde bu tarz imkanları sunsa bizlere; yani bir alırken, bir tane de yardıma ihtiyacı olanlara verebilsek.” cevabını verdi.

Yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için işe tek bir çocuğun yüzünü güldürmekle başlamamız gereken bugünlerde, gelecek ayın yazısında görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın