Instagram IGTV’nin Influencer Marketing’e Etkisi

Instagram dün IGTV adında yeni ve Youtube’a rakip olan uygulamasını duyurdu.
Bu uygulama sayesinde dikey ve 15 saniye ile 10 dakika arasında videolarınızı yayınlayabiliyorsunuz. Büyük hesaplar ve verified yani doğrulanmış hesap sahibi kullanıcılar 60 dakika uzunluğunda video yükleyebiliyorlar.
Buradaki kritik konu videoların dikey olması. Yani Instagram Stories ve Snapchat ile hayatımıza yerleşen dikey videolar ile yayın yapmanız. Artık insanların büyük çoğunluğunun videoları mobil ve dikey izlediğini düşünürsek çok mantıklı bir hamle IGTV.

Instagram uygulamasını güncellediğinizde ve IGTV uygulamasını yüklediğinizde artık Instagram uygulamanızda yeni uyarılar görüyor olacaksınız

Peki IGTV’nin influencer marketing ile reklam verenlere artıları ve eksileri nasıl olacak?

Influencer Marketing bireysel güven üzerine inşa edilmiş, rakamlar ve datalar üzerinden yönetilmesi gereken bir konu. Nasıl Instagram’da demografik dağılım, etkileşim, görüntülenme rakamları ve işlenen verilerden onlarca rapor üretebiliyorsak, aslında IGTV’de de durum farksız. Fakat buranın reklamveren açısından önemli bir yanı var. O da Instagram’da etkileşimi olan ama Youtube’da olmayan ya da Youtube varlığı bulunmayan influencerlar ile etkileşimli yayınlar yapabilme imkanı. “Ah keşke Youtube hesabı da olsa” yorumuna son verebilir reklamveren açısından.

Peki ya yayıncı açısından? Youtube’da izlenme ve premium reklamdan gelir elde eden yayıncı IGTV’yi kullanır mı?

Instagram, influencerların markalı içerikler ile gelir elde etmesini sağlayan en büyük ağlardan biri. IGTV’den hali hazırda Youtube’daki gibi izlenme geliri elde etmeseler de  (ileride olmayacak anlamına gelmiyor) mevcut hesapları ile markalarla iş birliğini güçlendirmeleri için influencerların mutlaka kullanmaları gerekecek.

Bir Cevap Yazın