Ocak 2018’in En Başarılı Influencer Marketing Kampanyası: Lipton #KonuşalımArtık

Pazar akşamlarının bizler için anlamı büyük. Ütü yapan anne eşliğinde izlenen televizyon, okula gideceği için uyutulan çocuklardan sonra açılan Parliament Sinema Kulubü filmleri ve belki de dinlenecek tek günü Pazar olan çalışanlar için işe başlamadan önceki son saatler.

7 Ocak 2018 Pazar akşamı da bir çok Türk televizyon izleyicisi için, programlar ya da kanallar farklı olsa da keyif ve dinlenme ortamı aynıydı. Tek fark ellerimizde akıllı telefonlarımız veya tabletlerimiz ile televizyon izliyorduk. Ta ki izlediğimiz program reklam arası verene kadar. 17 televizyon kanalında da aynı anda bir reklam yayınlandı. Lipton Türkiye’nin yaptığı ve 5 dakikaya varan uzunluğu ile tokat etkisi yaratan reklam, ilk 50 saniyesinde birbirimize daha fazla vakit ayırmamız gerektiğini söylüyordu. Hatta bunu yapabilmemizi sağlamak için bize ekstra 4 dakika veriyordu. Lipton Türkiye, televizyonda 4 dakika boyunca arka fonda sohbet eden aile fertlerini ve fokurdayan çay sesini 17 kanaldan tüm Türkiye’ye dinletti.

17 kanalın kapatılması sosyal medyayı da haliyle domine etti. Simge Fıstıkoğlu, Gizem Zor gibi popüler isimler reklamdan etkilenip görüntülü olarak ailelerini aradıklarını, Pelin Akil, Gaye Turgut Evin gibi birçok ünlü isim de reklamı ve markanın amacını anlamaya çalışırken yaşadıkları şaşkınlığı ve hayranlığı Instagram Stories’de paylaştı.

Milyonlarca insanın takip ettiği popüler Facebook sayfaları, #KonuşalımArtık videosunu paylaştı ve daha da şaşırtıcısı o gün başka hiçbir paylaşım yapmayacaklarını duyurarak, günü sevdiklerine ayıracaklarını duyurdular.

Oben Budak’tan Serdar Kuzuloğlu’na, Ömür Gedik’ten Ayşe Özyılmazel’e kadar, tanınmış çok sayıda gazeteci ve ünlü isim, Lipton reklamının, aslında hayatımızdaki hangi değerlere vakit harcamayı es geçtiğimizi hatırlattığından bahsettiler

Instagram’ın ünlü simalarından Gizem Zor’a kampanya hakkında yaptığı paylaşımını sorduğumda “Aynı anda birçok kanalın reklam kuşağında 5 dakika boyunca sessizlik yaratıp, insanları hem şaşırtan hem de çevremiz ile iletişimin önemi hakkında büyük bir farkındalık yaratan Lipton, harika bir reklama imza atmış. Türkiye’de de sohbet denilince ilk akla gelen içecek çay olunca, sosyalleşme öyle güzel bir içerik ile birleşmiş ki, bana kalırsa son zamanlarda gördüğüm en etkili reklam olmuş“ yorumunda bulundu.

Aynı soruyu, SocialBakers verilerine göre Facebook Türkiye’deki en büyük 5. sayfa olan Baho’nun sahibine sorduğumda ise “Hesabımdan o gün paylaşım yapmayı durdurduğumu ve tüm günümü arkadaşlarımla çay eşliğinde geçireceğimi yazdım. Harika yorumlar aldım ve pek çok yorumda, insanların arkadaşlarını etiketleyerek buna davet ettiklerini gördüm. Ardından takipçilerimden muhabbeti en güzel dostlarını yorum olarak etiketlemelerini rica ettim. 14 bin kişi tarafından beğenilen bu gönderiye 686 kişi arkadaşlarını etiketleyerek katıldı. Yorumlar ve gelen olumlu tepkilerle birlikte en çok keyif aldığım paylaşımlarından biri oldu” diye açıkladı.

Lipton #KonuşalımArtık kampanyası sosyal medyalarda, sadece saatler içerisinde 5 milyondan fazla tekil erişim ve onbinlerce paylaşım alarak Ocak 2018’in en çok konuşulan kampanyası oldu. Son yılların en cesur ve farklı kampanyasını, Lipton Türkiye Pazarlama Direktörü Gamze Öztoygar Masia’ya çay eşliğinde #konuşalım artık dedim. Masia: “Günlük telaş içinde farkında olmadan çok az iletişim kuruyor ve çok az gerçek paylaşımda bulunuyoruz. Oysa ki paylaşabileceğimiz, fark etmeden kaçırdığımız ne kadar değerli anlar var. Lipton olarak bunun farkına vararak iletişim platformumuzu “hayatı fark et” olarak belirledik.. Burada en önemli amacımız insanların hayatlarına anlam katan anların, tecrübelerin daha fazla farkına varmaları için onlara ilham olabilmek.

Hayatı fark et” çatısı altında ilk kampanyamız olması sebebiyle “Konuşalım Artık” bizim açımızdan çok değerli. Bu sebeple de PR, televizyon, basın, dijital mecralar ve outdoor tarafında önemli çalışmalar hayata geçiriyoruz. 7 Ocak pazar akşamı izlediğimiz reklam filmi ve Türkiye’de bir ilk olan beş dakikalık sessizlik uygulamamız öncesinde #konuşalımartık ile teaser reklam filmlerimiz dönmeye başladı. Aynı zamanda mesajımızı ürün reklamlarımızda da vermeye devam edeceğiz. İlerleyen günlerde bu çalışmaların ilk etkilerini görmeye başlayacağımıza inanıyoruz. Ve sizin aracılığınızla da tekrar çaylar hazırsa #konuşalımartık diyoruz.”

Şubat ayının en çok konuşulan ve farklı kampanyası için görüşmek dileğiyle!

Reklamı izlemek için tıklayın

Bu köşe yazısının orijinali Şubat 2018 tarihinde Digitalage dergisinde yayınlanmıştır.

Ocak 2018’in En Başarılı Influencer Marketing Kampanyası: Lipton #KonuşalımArtık” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın