Şubat 2018’in Influencer Marketing Kampanyası: #BiDamakGüzellik

Sadece ufacık bir parça alacağım deyip tüm paketi bitiren arkadaşlar online mı? Evet, yemeye doyamadığınız, her duygu durumumuzda ihtiyaç duyduğumuz çikolatadan ve çikolata tadında bir kampanyadan bahsedeceğim. Şubat ayının kampanyası: #BiDamakGüzellik

Bir miktar fermente edilmiş ve macun haline getirilmiş kakaoya su, vanilya ve bal ekliyorsunuz. Ardından acı biber veya başka baharatları da karıştırıyorsunuz. Tebrikler! 4000 yıl öncenin çikolatası yani xocolatl ürettiniz. Üzüldüğümüzde, sevindiğimizde, kahvenin yanında, tatlının içinde ve daha birçok yerde ihtiyaç anında imdadımıza yetişen çikolata ilk keşfedildiğinde içilen ve sadece kraliyet ailesi ya da soylular tarafından tüketilebilen, erişimi çok zor bir üründü. Bir rivayete göre Aztek kralı Moctezuma günde 50 bardak(!) çikolata içiyordu. O zamanlar çikolatanın ruhani olarak iyi geldiğine, iyileştirdiğine ve enerjiyi yükselttiğine inanılıyordu. Aslında o zamandan bu yana çikolatanın bize sağladığını düşündüğümüz etkileri değişmese de çikolatanın şekli çok değişti.

Sanayi devrimi sonrasında herkesin erişiminin kolaylaştığı çikolata, Henri Nestlé’nin süt tozunu keşfetmesi ile kendi devrimini yaşadı. Bu sayede dünya kalıp halindeki sütlü çikolatalara kavuşurken, bizler de Türkiye’de 1966 yılında ilk Antep Fıstıklı Çikolata Damak ile tanıştık.

Hayatın yoğun gündemi içinde asla zevklerinden vazgeçmeyen ve aynı zamanda kendilerini ödüllendirmek hatta enerjilerini yüksek tutmak isteyen insanları hedefleyen Nestlé Damak, geçtiğimiz ay, geri dönüşü ve erişimi yüksek bir kampanyaya imza attı.

Anıl Altan’dan Birce Akalay’a, Pelin Akil’den Gizem Zor’a kadar iletişime destek veren birçok ünlü isim, kendi hayatlarındaki yoğun anlarından kaçış zamanlarını fotoğraf karelerinde canlandırdılar. 20’ye yakın influencer, pozladıkları harika fotoğraf kareleri ile 4 milyondan fazla tekil erişim sağlarken, yarım milyondan fazla tekil etkileşim yaratarak büyük bir iletişim kampanyasına imza attı.

Üçgen vücutlu olmasına rağmen dikdörtgen tablet çikolata yemeyi çok sevdiğini bildiğim Anıl Altan’a kampanyayı sorduğumda, ‘Günde 4 saat spor yapıyorum ama her spor sonrası kendimi ödüllendirmek için çikolata yiyen biri olarak Damak fotoğrafını çekmek ve beni takip eden kişilere istedikleri her zaman kendilerine özel ve keyifli bir an yaratabileceklerini aktarabilmek benim için çok keyifliydi.’ yorumunu yaptı.

Aynı soruyu kampanyanın bir diğer değerli ismi Simla Canpolat’a sorduğumda ise ‘Damak çocukluğumdan beri en sevdiğim çikolata olmuştur. Bir sınava girmeden önce ya da ödüllendirilecek bir şey yaptıysam ailem bana hep Damak sürprizi yapardı. Şimdi aynı şey en sevdiğim arkadaşlarım için geçerli. Hayatımın tatlı anlarından birini paylaşmak gibi oldu! Çok keyifli bir projeydi’ diyerek projeye katkı sağlamaktan ne kadar mutlu olduğunu belirtti.

Markanın medya planlama ajansı Mindshare Strateji Direktörü Ahu Dal’a kampanya iletişim stratejisini nasıl belirlediklerini sordum. Ahu Dal: ‘İletişim stratejimizi; dijital, radyo ve Tv yayınlarını entegre ederek kurguladık. Medya stratejimizi, kampanya bilinirliğini artırmak amacıyla sabah saatlerinde Nihat Sırdar’ın radyo programında gerçekleştirdiği DJ Talk ile kampanyaya start vererek kurguladık ve kampanya başlangıcını dijital platformlarda Twitter ve Instagram influencerları ile gün boyu destekledik. Influencer yayınlarımız kampanyamızın bazını oluşturmamızı sağlayan en önemli kaslarımızdan biriydi. Bunu yaparken hem #Bidamakgüzellik hashtagimizi yaymayı hem de tüketicilerin kendi güzellik hikayeleriyle user generated content (UGC) yaratmalarını hedefledik. Damak hedef kitlesine uygun seçilen influencerlar, marka bilinirliği yüksek olan Damak’ın, yeni söyleminin sosyal medyada doğru hedef kitlede yayılması, Damak okazyonlarının anlatılması ve konuşulma oranlarının maksimize edilmesini sağladı.’ şeklinde açıklama yaptı. Nestlé’nin Damak’tan Sorumlu Marka Müdürü Ömer Kaan Ural’dan saha araştırma sonuçlarından elde ettikleri paylaşabileceğim rakamları rica ettim. Ömer’in bahsettiğine göre, “Bir Damak Güzellik” kampanyası %84 oranında bilinirlik yakaladı. Kampanyayı görenlerin %82’si ise reklamı Damak markası ile eşleştirdi. Ömer Bey kampanyayı ‘Doğru mecra ve doğru influencer seçiminin etkisini ilk sonuçlarda gözlemlemiş olduk.’ şeklinde yorumluyor.

Mart ayının en çok konuşulan ve farklı kampanyası için önümüzdeki ay görüşmek dileğiyle!

#BiDamakGüzellik TV reklamının 1 dakikalık versiyonunu izlemek için tıklayın.

Bu köşe yazısının orijinali Digitalage dergisinin Mart 2018 sayısında yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın